سامان استخدام|کاریابی|کاریاب| دانلود رایگان سوالات استخدامی


46 نفر آنلاين


مشمولان جدید بیمه بیکاری تعیین شدند   بازديد : 1272 |  30 ارديبهشت 1393

 مشمولان جدید بیمه بیکاری تعیین شدند


نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ با تصویب ماده ای از طرح بیمه بیکاری مقرر کردند بیکار متقاضی کار فرد ذکور بالای ۲۵ سال یا فرد اناث سرپرست خانوار و یا بد سرپرست است که حداقل به مدت یک سال پیگیر اشتغال خود بوده و پرداخت حق بیمه یا سابقه اشتغال برای وی الزامی‌ نمی باشد.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی‌ بررسی نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اختلاف مجلس شورای اسلامی‌و شورای نگهبان در مورد طرح بیمه بیکاری در دستور کار مجلس شورای اسلامی‌ قرار گرفت.

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراد شورای نگهبان در خصوص بار مالی طرح بیمه بیکاری را پذیرفته اما به دلیل بودجه ای که در قانون بودجه سال ۹۲ برای این طرح در نظر گرفته شده بود اعلام کردند که مجلس و دولت برای اجرای این طرح تفاهم نمایند.

پس از قرائت نظر مجمع تعداد زیادی از نمایندگان به این نظر اعتراض کردند. آنها معتقد بودند مجمع تشخیص حق ندارد تکلیف به تفاهم دولت و مجلس در خصوص طرحی کند بلکه باید نظر قطعی خود را در خصوص ایراد شورای نگهبان به طرح مجلس اعلام کند.

پس از اظهارات مخالفان و موافقان این طرح، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور مخالفت دولت با این طرح را اعلام کرد و گفت: در صورتی که راهی به لحاظ آیین نامه ای وجود دارد که بتوان این طرح را از دستور کار مجلس خارج کرد، باید انجام شود.

وی تاکید کرد: امسال ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای بیمه بیکاری پیش بینی شده اما برای سالهای آینده تحمل این بار برای دولت امکان پذیر نمیباشد.

احمد توکلی نماینده مردم تهران نیز پس از اعلام نظر دولت گفت: هیچ ابهامی‌در این طرح وجود ندارد. مجمع بررسی این طرح را در مجلس منوط به تفاهم دولت و مجلس کرد، دولت هم اعلام کرد که با این طرح مخالف است، بنابراین طرح بیمه بیکاری در مجلس قابل رای گیری نمی باشد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی‌تذکر توکلی را وارد ندانسته و برای این طرح رای گیری کرد.

کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی‌در بررسی این طرح در راستای اعمال نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مواد ۶ تا ۲۵ طرح بیمه بیکاری را که مشمولین بیمه بیکاری را تعیین می‌کرد، حذف نمود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌نیز این اصلاح را پذیرفته و با ۱۶۸ رای موافق، ۲۸ رای مخالف، ۱۰ رای ممتنع از مجموع از ۲۲۷ نماینده حاضر در مجلس این اصلاح را به تصویب رساندند. پس از آن نیز موادی از طرح اصلاح ویرایشی شد تا نظر مجلس در خصوص مشمولین بیمه بیکاری به طور کلی از این طرح حذف گردد.

بر اساس ماده ای از این طرح بیکار متقاضی کار این قانون فرد ذکوری است که به سن ۲۵ سالگی رسیده و یا فرد اناثی می‌باشد که سرپرست خانوار، بدسرپرست یا خودسرپرست است و حرفه یا مهارتی دارد که به تایید سازمان آموزش فنی و حرفه ای رسیده است و در مراکز کاریابی دولتی تعیین شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده و حداقل به مدت یک سال پیگیر اشتغال خود باشد و پرداخت حق بیمه یا سابقه اشتغال برای وی الزامی‌نیست.

منبع: مهر

موضوع : آخرین اخبار استخدامی
برچسب :
اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد

بانک شهر بانک گردشگری بانک سرمایه بانک سامان بانک پاسارگاد بانک تجارت بانک ملت