سامان استخدام|کاریابی|کاریاب| دانلود رایگان سوالات استخدامی


42 نفر آنلاين


مذاکرات ژنو در خور شأن ملت ایران نبود/ قابل بازگشت بودن مجتمع‌ها در آینده امکان‌پذیر نیست   بازديد : 1638 |  1394-01-26

مذاکرات ژنو در خور شأن ملت ایران نبود/ قابل بازگشت بودن مجتمع‌ها در آینده امکان‌پذیر نیست

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد : مذاکرات ژنو در کل در شأن ملت ایران نبود و در ازای آن نتایج در خوری نگرفتیم.


http://www.axgig.com/images/09051857583886029832.jpg

فریدون عباسی شامگاه سه‌شنبه در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه یزد با اشاره به پیشینه مسئله انرژی هسته‌ای در کشور اظهار نمود : راکتور اراک زمانی ساخته شد که نیاز به راکتور داشتیم و غربی‌ها که در این زمینه کار می‌کردند، همکاری‌های لازم را انجام ندادند و پس از یک دوره کار در ایران، کشور را ترک کردند اما فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، فرصتی برای آموزش جوانان ما بود.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران  عنوان کرد: در زمان دولت هاشمی رفسنجانی با استفاده از نظر مشاوران خارجی و تحقیقات داخلی توانستیم آب سنگین را با استانداردهای آژانس تولید کنیم و مخزنی با 5 میلیارد تومان هزینه با تلاش شبانه‌روزی نخبگان ایرانی ساخته شد.

وی همچنین افزود: ساخت راکتور اتمی ایران در دوره دولت هاشمی رفسنجانی به 9 درصد و در دوره احمدی‌نژاد به 86 درصد رسید و 150 مجتمع سوخت نیز نیاز داشتیم که 10 مجتمع در اصفهان ساخته شد و ماشین سوخت‌گذار و اتاق کنترل نیز در همین سال‌ها، ساخت ایران و حاصل تلاش نخبگان ایرانی بود.

عباسی همچنین خاطرنشان کرد: در سال 83 به خاطر افراط و تفریط‌های دولت خاتمی، من نیز مانند بسیاری دیگر، موافق با مسئله هسته‌ای نبودم زیرا آن را واجب‌تر از نان شب نمی‌دانستم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران عنوان نمود : جنگ به فرموده امام خمینی (ره) برای ما رحمت بود و اکنون متوجه می‌شویم که این جنگ چه ظرفیت‌هایی را آزاد کرد و سبب شد همه جوان‌ها در میدان کار قرار بگیرند، آموزش ببینند و تجربه کسب کنند.

وی همچنین ادامه داد: شرکت‌های آمریکایی مانند وستینگ هاوس که لوازم خانگی تولید می‌کند، راکتور هسته‌ای نیز می‌سازد یا میتسوبیشی نیز به عنوان تولیدکننده لوازم خانگی، راکتور هسته‌ای نیز تولید می‌کند و آمریکا نیز با آنها قرارداد دارد.

عباسی با اشاره به مواردی که عده‌ای از آن به عنوان تبعات چرخه سوخت هسته‌ای یاد می‌کنند، بیان کرد: در صنایع هوایی، موشکی و فضایی، تلفات و خسارات بسیاری دادیم اما این دلیل نمی‌شود که این صنایع را ادامه ندهیم و در فناوری هسته‌ای نیز شرایط به همین نحو است ضمن اینکه در چرخه سوخت جزو معدود کشورهایی هستیم که توانایی ایجاد چرخه سوخت را داریم.

وی تصریح نمود: دستگاه سانتریفیوژ با مردم دشمنی ندارد و مردم زندگی خود را داشته‌اند و در کنارش این دستگاه را ساختیم اما اصراری بر تولید بیشتر دستگاه سانتریفیوژ نداریم.

عباسی با اشاره به اینکه در مذاکرات اعلام کرده‌اند که آب سنگین تولید شود اما برخی موارد دیگر 10 سال تعلیق شود، ادامه داد: در این 10 سال‌، نسل‌ها تغییر می‌کند و اتفاقات بسیاری رخ می‌دهد و در چنین شرایطی، راکد گذاشتن و خوابانیدن یک صنعت، آن هم برای 10 سال، باعث توقف و تضعیف آن صنعت می‌شود.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: اکنون آژانس برای ما داور شده است در حالی که کاملا در تسلط آمریکاست و در شرایطی که هر روز موارد جدید مطرح می‌شود، به تیم مذاکره کننده توصیه می‌کنیم که زمان اعلام نظر آژانس را مشخص کنند زیرا معلوم نیست که تا چه زمانی بررسی‌ها و اعلام نظرهای آنها به نتیجه برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند مذاکرات در دوران جلیلی عنوان کرد: در آن دوران بین هیئت مذاکره کننده، رئیس جمهور و رهبری یک اجماع در زمینه سمت و سوی مذاکره بود و از هیئت مذاکره کننده فعلی نیز انتظار می‌رفت از پرونده‌های آقای جلیلی استفاده کرده و با مقتضیات زمان فعلی، مذاکرات را ادامه دهند در حالی که از من و آقای جلیلی هیچ نظری نخواستند و 180 درجه برعکس اقدامات انجام شده تاکنون، عمل کردند.

عباسی بیان نمود: در مجموع مذاکرات ژنو در خور شأن ملت ایران نبود و در ازای آن، نتایج درخوری دریافت نکردیم.

وی تصریح نمود: فردو با هدف تولید ساخته شد و یک انحراف بعد از رفتن آقازاده در سال 88 در آن اتفاق افتاد و در سال 89 اصلاح مدیریتی انجام شد.

عباسی همچنین ادامه داد: تعداد سانتریفیوژهای نطنز را کم کردند اما عقبه فناوری را باید به فناوری پیشرفته تبدیل کنیم که متاسفانه این کار هنوز صورت نگرفته و از دولت می‌خواهیم که درباره این مسائل فکر کند.

وی، دکتر صالحی را بهترین گزینه برای توجیه فرآیند توافقات در ژنو و لوزان دانست و افزود: بقیه با حضور خود این فرآیند را خراب کردند زیرا ارزش سرمایه‌های کشور را نمی‌دانند.

عباسی در مورد بازگشت مجتمع‌ها در آینده نیز تصریح نمود : قابل بازگشت بودن مجتمع‌ها به نظر من امکان‌پذیر نیست زیرا نیروی انسانی بیکار و به کار دیگر در محل دیگر مشغول می‌شود و بازگرداندن آنها و رسیدن به وضعیت قبلی امکانپذیر نخواهد بود.

در ادامه این نشست، عباسی به سئوالات دانشجویان در مورد توافقات ژنو و لوزان پاسخ داد.


استخدام دولتی,استخدام خصوصی,دانلود نمونه سوالات استخدامی

موضوع : اخبار اجتماعی
برچسب : مذاکرات ژنو در خور شأن ملت ایران نبود,مذاکرات ژنو,مذاکرات به نفع مردم نیست,توافق هسته ای,پشت پرده مذاکرات لوزان,مذاکرات هسته ای در لوزان,مذاکرات هسته ای,اخبار,اخبار ا
اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد

بانک شهر بانک گردشگری بانک سرمایه بانک سامان بانک پاسارگاد بانک تجارت بانک ملت