سامان استخدام|کاریابی|کاریاب| دانلود رایگان سوالات استخدامی


46 نفر آنلاين


گروه خونی در مورد سلامت مغز چه می گوید   بازديد : 1508 |  1394-03-23

 گروه خونی در مورد سلامت مغز چه می گوید


مطالعات محققان دانشگاه شفیلد انگلیس نشان می دهد که گروه خونی نقش مهمی در توسعه سیستم عصبی و نحوه پیرشدن مغز دارد.


http://www.axgig.com/images/58493980520689250804.jpg

به گزارش گروه اخبا علمی ایرنا از ساینس، پیری مغز با عواملی مانند تغییر در حجم مغز، عروق و توانایی شناختی، سنجیده می شود. با افزایش سن، حجم مغز کاهش می یابد و تمام سطوح آن از مولکولی گرفته تا مورفولوژی (ریخت شناسی) متحول می شود.

یکی از مهمترین اثرات افزایش سن، کاهش حجم ماده خاکستری است. مطالعات محققان بیانگر این است  که گروه خونی بر چگونگی تغییر ماده خاکستری و کاهش توانایی شناختی موثر است. بررسی حجم ماده خاکستری 200 داوطلب بالغ با گروه خونی O و غیر O نشان می دهد که حجم ماده خاکستری مغز افرادی که گروه خونی غیر O دارند، با افزایش سن کوچکتر می شود.

در این مطالعه آمده است که حجم ماده خاکستری در گروه های خونی A، B و AB ، در نواحی حافظه موقت و گیجگاهی کمتر است. این بخش از مغز، اولین ناحیه ای است که در بیماری آلزایمر تحت تاثیر قرار می گیرد.

مطالعه ای که در سال 2014 میلادی انجام شد و در نشریه Neurology به چاپ رسید نشان می دهد که احتمال اختلال شناختی با افزایش سن در افردی که گروه خونی AB دارند، بیشتر است. این گروه خونی در آمریکا کمتر دیده می شود و تنها چهار درصد از جمعیت آمریکا گروه خونی AB دارند. در ادامه این تحقیقات آمده است که شانس ابتلا به زوال عقل و کاهش حافظه در افرادی که گروه خونی AB دارند، 82 درصد بیشتر است؛ همچنین میزان فاکتور هشت این افراد بیشتر است. فاکتور هشت پروتئینی است که به لخته شدن خون کمک می کند. افزایش فاکتور هشت یکی از دلایل ابتلا به اختلال شناختی و زوال عقل است.

مطالعات انجام شده در سال 2011 میلادی نشان می دهد که علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل خطری چون اضافه وزن، فشار خون، سیگار، زندگی بی تحرک و رژیم غذایی ناسالم، به کاهش سریعتر حجم مغز کمک می کنند.

نتایج این تحقیقات در Brain Research Bulletin منتشر شده است.


استخدام دولتی,استخدام خصوصی,دانلود نمونه سوالات استخدامی

موضوع : مطالب جالب و خواندنی
برچسب : گروه خونی و سلامت مغز,تاثیر گروه خونی بر روی سلامت مغز,تاثیر گروه خونی روی مغز,گروه خونی و دیابت,دیابت و قند خون,اخبار پزشکی,اخبار امروز,سلامتی,اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد

بانک شهر بانک گردشگری بانک سرمایه بانک سامان بانک پاسارگاد بانک تجارت بانک ملت