سامان استخدام-پدیده‌ای به اسم بازاریابی شبکه‌ای «مجاز» 
43 نفر آنلاين


پدیده‌ای به اسم بازاریابی شبکه‌ای «مجاز»

بدون تردید همه ما به‌خوبی از فعالیت‌های شرکت‌های هرمی آگاهیم.

چند سال پیش بود که این شرکت‌ها برای خود فعالیتی درست و حسابی و سودآور تدارک دیدند و با خالی کردن جیب افراد ساده و اخلال در ثبات اقتصادی کشور  از میدان به در رفتند.

از زمانی که دولت در برابر این شرکت‌ها قد علم کرد و بسیاری از مدیران شرکت‌ها دستگیر شدند تا به امروز، فعالیت شرکت‌ها هرمی در کشور ممنوع باقی مانده است.

اما در چند سال اخیر، فعالیتی مشابه همین شرکت‌ها در کشور با عنوان بازاریابی شبکه‌ای همراه با کسب مجوز قانونی از وزارت صنعت، معدن  و تجارت دوباره از سر گرفته شده است.

از همان ابتدای شروع به کار این شرکت‌ها تا کنون، از سوی بسیاری از کارشناسان انتقادهایی بر کلیات و نحوه اجرای آن به وجود آمده است.

از سوی دیگر تبلیغاتی هم که از سوی این موسسات در وب‌سایت خود و سطح شهر منتشر می‌شود، در جای خود جالب توجه است.

تبلیغاتی که این سؤال را ذهن برمی‌انگیزد  به‌راستی چگونه می‌توان در عرض مدتی کوتاه، سرمایه خود را بیش از آنچه تصور می‌کنیم افزایش دهیم؟

خودشان چه می‌گویند؟

کنجکاوی در ماهیت این شرکت‌ها و خصوصاً تفاوت آن‌ها با مدل ممنوع هرمی سبب شد تا با یکی از مدیران این شرکت‌ها تماس گرفته و اطلاعاتی اولیه به دست بیاوریم.

وی به خبرنگار بازارخبر گفت: بازاریابی شبکه‌ای یکی از روش‌های تجارتی پذیرفته‌شده در سرتاسر دنیاست که هدف آن برخلاف شرکت‌ها هرمی، منتفع کردن مشتری میباشد.

از سوی دیگر نحوهٔ فعالیت در این شرکت‌ها این است که با دریافت کد بازاریابی و تخفیف 17درصدی خرید کالا، خریدار می‌تواند آن کالا را به قیمت واقعی به‌صورت خرده یا عمده بفروشد.

از طرفی دیگری، به همان تعدادی که فرد خریدار برای کالا مذکور مشتری جمع کند، از هر بار خرید، پورسانت دریافت مینماید.

این مدیر در پاسخ به سؤالی درباره تفاوت این فعالیت با شرکت‌های مانند گلدکوئست، پاسخ داد: ممنوع بودن دریافت هرگونه وجهی یا معادل آن تحت عنوان حق عضویت، سپرده‌گذاری و یا قبول نمایندگی جهت هرگونه فعالیت اقتصادی سودآور دیگر از طرف شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای از مهم‌ترین تفاوت‌های این شبکه‌ها با شرکت‌های هرمی می باشد.

اما نباید از این نکته غافل ماند که صرفاً شرکت یک قرارداد را با خریدار می‌بندد. بنابراین طرف قرارداد که در اینجا همان بازاریاب است، یک فرد حقوقی محسوب می‌شود نه یک شخص حقیقی!

هم‌چنبن شرکت موردنظر که بازاریابی محصولات آن توسط ما انجام می‌شود، هیچ‌گونه ضمانت کتبی در خصوص کالاهای عرضه‌شده در سایت ندارد.

کالاهایی که عمده آن‌ها در گروه‌های مختلفی چون آرایشی–بهداشتی، ساعت، لوازم چرمی و ... طبقه‌بندی می‌شوند. البته ضمانت و داشتن گارانتی در هنگام خرید جزء ملزومات می باشد.

این مدیر تصریح کرد: اگرچه گفته ‌شده این شرکت‌ها دارای مجوز قانونی هستند، اما حتی در اطلاعیه شماره 13 که از سوی دولت خطاب به مدیران  این‌گونه شرکت‌هاست، هیچ مرجع قانونی رسمی برای حل اختلافات پیش‌بینی‌ نشده و تنها تذکر داده‌اند که اختلافات از طریق سیستم حل اختلاف درونی شرکت مطرح و در صورت عدم رسیدگی شرکت می‌توان، موضوع را  از طریق ارگان‌های بیرونی پیگیری کرد.

لازم به ذکر است مردم می‌توانند برای بهره مندی از خدمات این طرح به سایت بازاریابی شبکه ای به نشانی www.networkmarketing.moc.gov.ir مراجعه و نسبت به خرید کالای مورد نظر خود اقدام نمایند.
همچنین برای برخورد قانونی با متخلفان احتمالی و به منظور رسیدگی به شکایات شماره تلفن 124 و دبیرخانه این کارگروه در 31 استان کشور پاسخگوی متقاضیان خواهند بود.اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد

بانک شهر بانک گردشگری بانک سرمایه بانک سامان بانک پاسارگاد بانک تجارت بانک ملت