سامان استخدام-کمبود ۱۵ هزار مشاور درمدارس کشور 
48 نفر آنلاين


مدیرکل امور تربیتی آموزش و پرورش گفت:‌ علیرغم اینکه بیش از ۱۷ هزار مشاور در مدارس فعالیت دارند، اما همجنان با کمبود ۱۴ هزار مشاور در مدراس مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار«آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوالقاسم عیسی مراد در نشست خبری خود که به مناسبت هفته مشاغل برگزار شد، گفت: هدایت، راهنمایی و مشاوره دهی به دانش آموزان از طریق مشاوران مدرسه انجام می‌شود و این مشاوران به صورت غیر مستقیم نیز هدایت خانواده‌ها، نهادها و سازمان‌ها را انجام می‌دهند.

وی گفت: هرچند در گذشته هدایت به صورت سنتی انجام می‌شد، اما امروز کاملا سازمانی و به صورت مدرن رقم می‌خورد و می‌توان گفت وضعیت مشاوره و هدایت تحصیلی رنگ و بوی دیگری گرفته و از این رو باید دید دانش آموزان با هدایت تحصیلی و مشاوره چگونه در هفته مشاغل پیش می‌روند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه رشته تحصیلی مسیر آینده دانش آموزان را تعیین می‌کند، افزود: هدایت تحصیلی و شغلی درست و همچنین آشنایی با مشاغل کمک می‌کند تا دانش آموزان به انتخاب درست برسند و این انتخاب رشته تحصیلی و آشنایی با مشاغل از اول مهر تا پایان سال تحصیلی برای دانش آموزان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی با عنوان مشاور راهنما در مدارس حضور دارند تا دانش آموزان بدانند چه رشته تحصیلی را انتخاب کنند تا در آینده بتوانند در شغل موردنظر خود ایفای نقش کنند.

عیسی مراد با اشاره به اهداف امور تربیتی و مشاوره گفت: دانش آموزان در خانواده و جامعه باید به یک آرامش نسبی برسند و در این راستا موقعیتی به نام آموزش و پرورش وجود دارد و مفاهیم آماده‌ای در سند تحول بنیادین آمده است که متخصصان حوزه مشاوره و روانشناسی هدایت تحصیلی دانش آموزان را عملی کنند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در سال جاری چه برنامه‌ای برای هفته مشاغل در نظر گرفته شده، پاسخ داد: جلسات مشورتی با والدین، برگزاری جلسات آموزشی برای دانش آموزان، بازدید از مراکز شغلی و حرفه‌ای، و شناسایی ظرفیت‌های بومی استان‌ها از برنامه‌هایی است که برای این هفته در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا هدایت تحصیلی به دوره اول متوسطه وارد می‌شود، گفت: در حال بازسازی و بازنگری این موضوع هستیم و با توجه به اینکه زیرنظام هدایت تحصیلی به دفتر تربیتی و مشاوره سپرده شده است، محور تفکر و اندیشه را با توجه به نظرسنجی استان‌ها به روز می‌کنیم.

عیسی مراد تصریح کرد:‌ تعدادی از مشاوران فعال آموزش و پرورش رشته تحصیلی مشاوره ندارند و حدود یک میلیون پرسنل در آموزش و پرورش وجود دارد که تعدادی از آنها مرتبط با مشاوره هستند. اما تلاش ما بر این است که افرادی که متخصص هستند در مشاوره حضور داشته باشند. همچنین در دوره‌های ضمن خدمت، آموزش‌هایی به آنها ارائه داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر ۱۵ نفر یک ساعت مشاوره وجود دارد، گفت: در تلاش هستیم تا این سرویس دهی را به ازای هر ۱۲ نفر به یک ساعت برسانیم، اما استانداردهای بین المللی مشاوره به دانش آموزان به ازای پنج تا شش نفر یک ساعت است.

عیسی مراد با اشاره به تعداد مشاوران فعلی در مدارس کشور گفت: حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار مشاور در کشور داریم که برخی از آنها تخصص مستقیم روانشناسی و مشاوره را ندارند که در نظر داریم نیروهای ورودی را ارزیابی کنیم و اگر فردی توانست فعالیت داشته باشد در مشاوره بکار بگیریم.

به گفته مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با کمبود حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار مشاور در مدارس مواجه هستیم و بر اساس میزان جامع مشاور نیاز است و روال استخدام باید از طریق دولت و مجلس پیگیری شود.

وی همچنین از وجود حدود ۲۰ درصد از مشاوران نیمه مرتبط با رشته تحصیلی خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم افرادی را جذب کنیم که با رشته مشاوره مرتبط باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعتیاد در بین دانش آموزان وجود دارد و چرا به این موضوع ورود پیدا نکرده‌اید، گفت: آسیب‌های اجتماعی روانی وجود دارد و مسئولیت‌ آن با دفتر پیشگری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش است، لذا باید اقداماتی صورت بگیرد و به سمت سالم سازی برویم و این موضوع کاملا فرا آموزشی است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش اظهار کرد: در تلاش هستیم تا افرادی که دارای تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد هستند در بخش مشاوره جذب شوند و هرکدام که بیشتر به روانشناسی و مشاوره نزدیک باشند در اولویت قرار خواهند گرفت.اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد

بانک شهر بانک گردشگری بانک سرمایه بانک سامان بانک پاسارگاد بانک تجارت بانک ملت